Revista Scoala Noastra - numar aniversar

În atenţia tuturor  cadrelor didactice din judeţ,

Revista Şcoala Noastră sărbătoreşte în acest an 90 de ani de la prima apariţie. Ca atare, în perioada 20 septembrie - 20 octombrie 2014, la redacţia revistei Şcoala Noastră se primesc articole de specialitate sau care reflectă preocupările dumneavoastră literare (pentru rubricile Management educaţional, Educaţie. Învăţământ, Pagini de istorie, Portrete, Biblioteca ieri şi azi, Repere geografice, Literatură, Cultură şi artă etc.). Pe lângă rubricile menţionate deja, numărul 15-16/2014 va conţine şi rubrica Aniversare, special dedicată acestui eveniment şi pentru care vă rugăm în mod deosebit să ne trimiteţi articole (impresii, aprecieri, pro memoria etc.). Materialele destinate publicării se vor trimite pe adresa redacţiei, Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza , în format standard A4, font Times New Roman sau Garamond, cu caractere diacritice, la un rând, size 12, titlu 12 bold cu majuscule, având în medie 3-4 pagini. Este strict necesară menţionarea surselor de informaţie consultate (în bibliografie sau note de subsol), precum şi respectarea normelor de tehnoredactare precizate. Responsabilitatea pentru conţinutul articolelor, pentru formulări şi calitatea traducerilor (acolo unde este cazul) revine în întregime autorilor.

Colectivul redacţional

Cercul literar al cadrelor didactice - mai

În atenţia cadrelor didactice,

Vă invităm marţi, 13 mai 2014, la întâlnirea membrilor cercului literar al cadrelor didactice, care va avea loc în sala de şedinţe a ISJ, începând cu ora 16.00.

Tema acestei întâlniri este Cultură şi spiritualitate. Invitat: prof. Denisa Maria Tout, Şcoala Gimnazială "Szikszai Lajos" Şamşud. Prezentare portret de autor: prof. Marcel Lucaciu, inspector şcolar Limba şi literatura română, ISJ Sălaj.

Moderator: Mirela Costruţ

Vă aşteptăm!

Incepe cursul de formare Designer pagini WEB

In atenția directorului unității de învățământ si a responsabilului cu formarea continuă !


Buna ziua,

Joi,  08 mai 2014, de la ora 16.00, incep activitatile de formare din cadrul programului avizat "Designer pagini WEB", ptr. o grupa.

Registrul unic de evidenţă a cursanţilor:

1.        BULGAREAN  GHEORGHE-VASILE COLEGIUL NAŢIONAL „SILVANIA” - ZALĂU
2.        MORAR  FLORIN COLEGIUL NAŢIONAL „SILVANIA” - ZALĂU
3.        SZABÓ KATALIN COLEGIUL NAŢIONAL „SILVANIA” - ZALĂU
4.        CIRŢI  RALUCA-CRISTINA COLEGIUL NATIONAL "SILVANIA" ZALAU
5.        ROSU NICULINA LICEUL TEHNOLOGIC”VOIEVODUL GELU” ZALAU
6.        LAZĂR LOREDANA LICEUL TEHNOLOGIC”VOIEVODUL GELU” ZALAU
7.        NEGRU EMILIA GHEORGHINA GRĂDINIŢA CU PROGRAM  PRELUNGIT  ”ION CREANGĂ”  ZALĂU
8.        MAJOR KATALIN GRĂDINIŢA CU PROGRAM  PRELUNGIT  ”ION CREANGĂ”  ZALĂU
9.        DURUŞ MARIANA OCTAVIA GRĂDINIŢA CU PROGRAM  PRELUNGIT  ”ION CREANGĂ”  ZALĂU
10.        ARDELEAN  ELENA LICEUL DE ARTĂ ”IOAN SIMA” ZALĂU
11.        CONSTANTIN IOANA MINODORA LICEUL DE ARTĂ ”IOAN SIMA” ZALĂU
12.        POP DORINA MARIA LICEUL DE ARTĂ ”IOAN SIMA” ZALĂU
13.        SIMON  IOSIF LICEUL TEHNOLOGIC „CSEREY-GOGA” CRASNA
14.        BOGYA KRISZTINA LICEUL TEHNOLOGIC „CSEREY-GOGA” CRASNA
15.        BOROS ERIKA LICEUL TEHNOLOGIC „CSEREY-GOGA” CRASNA
16.        ERDŐDI ANDREA LICEUL TEHNOLOGIC „CSEREY-GOGA” CRASNA
17.        SZALAI ERZSÉBET-ILDIKÓ ŞCOALA GIMNAZIALĂ  ,,SIMION BĂRNUŢIU’’ ZALĂU
18.        SACOTA LUMINITA ŞCOALA GIMNAZIALĂ  ,,SIMION BĂRNUŢIU’’ ZALĂU
19.        MELEG MARIANA-NICOLETA ŞCOALA  GIMNAZIALĂ  „MIHAI EMINESCU” ZALĂU
20.        POP ANAMARIA MIHAELA SCOALA GIMNAZIALA „MIHAI EMINESCU’’ ZALAU
21.        BABOS IOANA AURELIA ŞCOALA  GIMNAZIALĂ  „GHEORGHE LAZĂR” ZALĂU
22.        DARÓCZI ADELA - ELENA ŞCOALA GIMNAZIALĂ “LUCIAN BLAGA” JIBOU
23.        KOVACS  IRINA-ELISABETA LICEUL REFORMAT ”WESSELENYI” ZALĂU
24.        SĂRĂCUŢ-COMĂNESCU TEODOR LICEUL TEORETIC ”GHEORGHE ŞINCAI” ZALĂU
25.        JURCĂ ILDIANA ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU”  ZALĂU
26.        SOUCA VALENTINA-LUCIA GRĂDINIŢA CU PROGRAM  PRELUNGIT  NR. 10 ZALĂU
27.        DAN AURICA GRĂDINIŢA CU PROGRAM  PRELUNGIT  NR. 8 ZALĂU

Cursurile se vor desfasura la Colegiul Tehnic „Alesandru Papiu Ilarian” Zalau (cladirea DLaboratorul de informatica Nr. 1).

Orarul orientativ de desfasurare a cursurilor (Calendarul activitatilor):

08.05.2014    17.30 - 21.30    Modul I:  Reţele de calculatoare şi Internet   
09.05.2014   14.00 - 20.00   Modul I:  Reţele de calculatoare şi Internet (2 ore) si Modul II:  Tehnologia realizării site-urilor WEB (4 ore)    
10.05.2014    09.00 - 17.00    Modul II:  Tehnologia realizării site-urilor WEB  
08.05.2014    17.30 - 21.30    Modul II:  Tehnologia realizării site-urilor WEB   
08.05.2014    14.00 - 20.00    Modul II:  Tehnologia realizării site-urilor WEB   
08.05.2014    09.00 - 17.00  Modul II:  Tehnologia realizării site-urilor WEB (2 ore) si Modul III:  Ameliorarea vizibilităţii site-urilor şi publicarea lor pe un server (6 ore)

TOTAL ORE:    36

Persoanele inscrise la curs, trebuie sa aduca, la prima intalnire cu formatorul, urmatoarele documente:
1. formularul de inscriere completat (anexa 1 - din atasament);
2. o adeverinta de incadrare de la unitatea scolara (anexa 2 - din atasament).
3. copie după CI/BI;
4. copie dupa certificatul de naştere;
5. copie dupa certificatul de casatorie (daca este cazul);
6. copie după actul de studii (bacalaureat, licenta) cu specialitatea solicitantului;

Va multumesc pentru colaborare!

Responsabil curs,
prof. metodist - Alexandru Muresan

Incep activitatile de formare Preventia retragerii timpurii

In atentia directorului unitatii de invatamant si a responsabilului cu formarea continua!


Buna ziua,


Saptamana viitoare incep activitatile de formare din cadrul programului  acreditat  PREVENŢIA RETRAGERII TIMPURII A ELEVILOR DIN SISTEMUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT - 20 credite.

Cursurile se vor desfasura la Colegiul National "Silvania" Zalau astfel:
- Grupele 1 si 2: luni, 28 aprilie 2014 - Sala 25, Corp B, ora 15.00
- Grupele 3 si 4: marti, 29 aprilie 2014 - Sala 25, Corp B, ora 15.00


IMPORTANT: La aceasta prima intalnire, cadrele didactice participante (vezi tabelele atasate) vor primi toate detaliile privind perioada de formare,  modulele cursului si evaluarea finala (inclusiv temele pentru portofoliu). De asemenea, tot luni se vor completa si celelalte documente aferente cursului, de aceea prezenta este OBLIGATORIE.

Registrul unic de evidenţă a cursanţilor:

Grupa 1:

1.        ARDELEAN ADRIANA FLAVIA     Liceul Teoretic „Gheorghe Şincai” Zalău
2.        ARDELEAN-MARIAN CLAUDIA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
3.        BABOS IOANA AURELIA    Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazar” Zalău
4.        BALĂNEAN LUCIA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
5.        BEJAN SORINA DINA    Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău
6.        BEJAN DANIELA VALENTINA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
7.        BERBECAR CHIS LIA BIANCA    Şcoala Gimnazială „Simion Barnutiu” Zalău
8.        BOLOJAN LUCIA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu”, Zalău
9.        BRÂNDUŞAN RODICA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
10.        CÂMPEAN PAUL IULIAN    Liceul de Artă  „Ioan Sima” Zalău
11.        CHENDE ANGELA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
12.        CHIOREAN ADRIANA    Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău
13.        CIUNT FLORENTINA    Şc. Gim. „Simion Bărnuţiu” Zalău
14.        COZAC ALINA RAMONA    Colegiul Tehnic ,, Al. Papiu Ilarian" Zalău
15.        CRAINIC DANIELA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
16.        CRĂCIUN LAVINIA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
17.        CRISTEA CLAUDIA MARIANA    Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu” Zalău
18.        CUIBUŞ BIANCA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
19.        DASCAL MARIA    Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău
20.        DOROLTI IOANA MIHAELA    Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazar” Zalău
21.        DUMA SANDA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
22.        FĂRCAŞ NICOLAE    Colegiul Naţional „Silvania” Zalău
23.        FIRICEL DANIELA    Liceul Tehnologic „Mihai Viteazul” Zalău
24.        FORŢ CORINA-EMILIA    Casa Corpului Didactic Sălaj
25.        GARBOAN-SOPRONYI REKA    Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu” Zalău
26.        GROZA IOANA MONICA     Şcoala Gimnazială „Simion Barnutiu” Zalău
27.        IACOB DIANA LAURA    Şcoala Gimnazială  „Gheorghe Lazar” Zalau

Grupa 2:

1.        IANCHIS LUDOVICA    Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu” Zalău
2.        IUGA  MARIANA    Colegiul Tehnic ,, Al. Papiu Ilarian" Zalău
3.        JURCĂ ILDIANA    Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău
4.        LAZĂR LOREDANA     Liceul Tehnologic „Voievodul Gelu” Zalău
5.        LUGOSI ANIKO    Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău
6.        MARIAN ADRIANA    Liceul cu Program Sportiv „A. Iancu” Zalău
7.        MĂLAIU AURICA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu”  Zalău
8.        MORAR FLORIN    Colegiul National „Silvania” Zalău
9.        MOSINCAT DANUT    Liceul cu Program Sportiv „A.Iancu” Zalău
10.        NEGREAN LOREDANA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
11.        OPRIŞ ADONIA AUGUSTINA    ISJ Sălaj
12.        ORTELECAN MARINELA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
13.        PANICAN MONA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu”  Zalău
14.        PETREAN MARCEL    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
15.        POP CRISTINA GABRIELA    Şcoala Gimnazială „Gheorghe Lazar” Zalău
16.        POP MARIA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
17.        PRODAN FELICIA    Şcoala Gimnazială ,,Porolissum” Zalău
18.        PRODAN VASILE    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu”  Zalău
19.        ROZS RITA EVA    Şcoala Gimnazială Nr.1 Panic
20.        SORAN MIHAELA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
21.        SOUCA LIGIA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
22.        STÂNEAN LIANA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
23.        SZABO ANCA IOANA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
24.        TAUT  IULIAN    Şcoala Gimnazială ,,George Cosbuc” Zalău
25.        TĂMAŞ LILIANA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău
26.        TOPAN BOGDANA    Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău
27.        ŢICLE CODRUTA IOANA    Şcoala Gimnazială ,,Gheorghe Lazăr”  Zalău
28.        VARGA FLORENTINA    Şcoala Gimnazială „Corneliu Coposu” Zalău

Grupa 3:

1.        ARDELEAN LUCRETIA    Şcoala Primară Cerisa
2.        BALLAI DORINA     Şcoala Gimnazială  „Vasile Breban”, Structura Gîrceiu
3.        BALOG  FLOARE    Şcoala Gimnazială „Gheorghe Sincai” Bobota
4.        BOROS MAGDA    Şcoala Primară Valea Pomilor
5.        BRISC ADRIANA    Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” Simleu Silvaniei
6.        CÂMPEAN TITUS GABRIEL    Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău
7.        CÂMPEAN ZAMFIRA CRISTINA    C.J.R.A.E. Sălaj
8.        CHICHISAN LAVINIA    Liceul Tehnologic Cserey-Goga, Crasna
9.        COSMA MARIA    Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” Simleu Silvaniei
10.        CRISTOLŢAN CODRUTA    C.J.R.A.E. Sălaj
11.        CUCEVAN LILIANA MINODORA    Şcoala Gimnazială „Vasile Breban”, Structura Girceiu
12.        FÜLÖP HAJNAL    Şcoala Primară Valea Pomilor
13.        LOBOS  ALINA    Şcoala Gimnazială  „Gheorghe Sincai” Bobota
14.        LUNG ANIELA ROXANA    CJRAE Sălaj
15.        MÁTIS ILONA    Şcoala Primară Valea Pomilor
16.        MOLDOVAN VALENTINA    Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei
17.        MOLNAR MONICA    CJRAE Sălaj
18.        MORAR MONICA    CJRAE Sălaj
19.        NOSAL MARIANA NICOLETA    Colegiul Tehnic „Iuliu Maniu” Simleu Silvaniei
20.        PETREUS ALEXANDRA    Şcoala Gimnazială Aghires
21.        POP N. CAMELIA-FLORICA    Şcoala Gimnazială „Silvania” Şimleu Silvaniei
22.        POP NICOLETA    Şcoala Gimnazială „Vasile Breban”, Structura Girceiu
23.        SABOU  ELENA    Şcoala Gimnazială „Gheorghe Sincai” Bobota
24.        SZALANSZKI JUDIT    CJRAE Sălaj
25.        TALOS  DIANA    Şcoala Gimnazială „Gheorghe Sincai" Bobota

Grupa 4:

1.        ARDELEAN COSMIN VASILE    Şcoala Gimnazială Nr.1 Dragu
2.        BRÎGLEZAN LOREDANA DIANA    Liceul Tehnologic Nr.1 Surduc
3.        BUTAS IOANA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Balan
4.        CHIOREAN MARIA ANGELA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Buciumiu
5.        COVACI SILVIA MARTA    Liceul Tehnologic „Octavian Goga”, Jibou
6.        DARÓCZI ADELA - ELENA    Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Jibou
7.        DOBRINEAN LIGIA    Şcoala Gimnazială ,,Marcus Aurelius” Creaca
8.        DUMA MIHAELA    Liceul Tehnologic „Gh. Pop de Basesti” Cehu Silvaniei
9.        FALAUS MONICA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Balan
10.        GHIURCO GABRIELA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Gîrbou
11.        LUPAS MARIA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Fildu de Mijloc
12.        LUPOIAN STELIANA DORINA    Şcoala Gimnazială,,Marcus Aurelius” Creaca
13.        MESAROS LEONARD ALIN    Şcoala Gimnazială ,,Marcus Aurelius” Creaca
14.        MICLE ANA MARIA    Şcoala Gimnazială ,,Marcus Aurelius” Creaca
15.        MITRASCA STEFAN    Şcoala Gimnazială Nr.1 Almaşu
16.        NEMES MIHAI CATALIN    Şcoala Gimnazială Nr.1 Dragu
17.        OPRIS MARIANA    Şcoala Gimnazială Nr.1 Buciumi
18.        POP FLOAREA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Gîrbou
19.        PUSCAS DIANA LORA    Şcoala Gimnazială  Nr. 1 Fildu de Mijloc
20.        ROMAN LIGIA COSMINA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Gîrbou
21.        SOUCA VASILE    Liceul Tehnologic „Octavian Goga” Jibou
22.        VARGA MIHAELA    Şcoala Gimnazială Nr. 1 Letca
23.        VEKONY-RUS ANDA GENTIANA    Şcoala Gimnazială Nr.1 Dragu

Persoanele inscrise la cursuri trebuie sa aduca luni, respectiv marti, la prima intalnire cu formatorii, urmatoarele documente:
1. formularul de inscriere completat (anexa 1 - din atasament);
2. copie după CI/BI;
3. copie dupa certificatul de naştere;
4. copie dupa certificatul de casatorie (daca e cazul);
5. copie după actul de studii (bacalaureat, licenta) cu specialitatea solicitantului;
6. o adeverinta de incadrare de la unitatea scolara (anexa 2 - din atasament).

Va multumesc pentru colaborare!

Responsabil curs,
prof. Sanda Bulgarean

Simpozion judetean

În atenţia directorului unitatii de invatamant si a responsabilului cu formarea continua!!


Casa Corpului Didactic Salaj, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean Salaj, organizeaza simpozionul judetean cu tema "Evaluarea - componenta fundamentala a procesului instructiv-educativ". Va rugam sa popularizati informatiile despre simpozion (pe care le gasiti in documentele atasate) in institutia dumneavoastra.

Regulament

Fisa de inscriere

 

Multumim pentru colaborare!

Persoana de contact: prof. metodist Bumbas Corina, tel. 0747503970

Director C.C.D Salaj,
Prof. Fort Corina

Pagina 10 din 22

10

Relatii cu publicul

Program audienţe director:

  • prof. Corina Emilia Forţ
    • Marţi: 15.00-17.00
    • Joi: 13.00-15.00

Program consultanţă profesori metodişti:

  • prof. Sanda Bulgărean
    • Luni: 14.00-16.00
    • Miercuri: 14.00-16.00
  • prof. Alexandru Mureşan
    • Miercuri: 13.00-15.00
    • Joi: 14.00-16.00
  • prof. Corina Bumbaş
    • Marţi: 14.00-16.00
    • Vineri: 12.00-14.00

Program relaţii cu publicul bibliotecă:

  • Bibliotecar: Rodica Turc
    • Luni: 12.00-16.30
    • Miercuri: 12.00-16.30
    • Vineri: 12.00-14.00

Galerie foto-video

Cine e online?

Avem 79 vizitatori online

Cauta ...